Jakość, ilość i czas produkcji mają zawsze ogromny związek z ceną. Czasami można dokonać znacznej obniżki kosztowej bez utraty jakości, wydłużenia czasu, zmniejszenia nakładu. W kalkulacji finansowej najistotniejsza jest ilość. Im większa, tym widoczniejsza redukcja wydatków.
Nieważne czy to opakowanie, katalog, plakat, wizytówka. Zasady druku offsetowego, czyli przygotowanie klisz do naświetlania są takie same. Dlatego warto mieć na uwadze aspekt finansów już podczas kreacji i tworzenia projektu.

Ogromne znaczenie w tym temacie ma też rozbudowana księga znaku i branding, który często przewiduje wariant monochromatyczny, achromatyczny, czarno-biały czy w kolorach PANTONE.
Kombinacji dla redukcji koloru jest kilka. Wszytko zależne jest od wytycznych, tego co chcemy osiągnąć oraz specyfiki brandingu.

1. Tylko jeden z kolorów CMYK
2. Tylko jeden z kolorów PANTONE
3. Dwa kolory nakładamy na siebie, aby uzyskać trzeci
4. Wykorzystujemy kolor papieru, kartonu (przecież nie zawsze musi być biel)
5. Nie drukujemy, robimy tylko tłoczenie
Oczywiście jeden projekt może uwzględniać kilka tych punktów.
Dobrze dokonana synteza koloru może wręcz podwyższyć poziom projektowy. Często powoduje, że estetyka jest bardziej nowoczesna, wyszukana, minimalistyczna — zaprojektowana.
Odpowiednio dobrana i wyszukana kombinacja zawsze przekłada się na większą oryginalność, widoczność, silniejszą identyfikację. 

Tak więc jeśli tylko temat, branding, księga znaku nam pozwolą, niech będzie tylko złoto, srebro lub róż PANTONE 806 C.

ZAPRASZAM DO:

Back to Top